Stropy typu Filigran, stropy gęstożebrowe, podobnie jak opisane powyżej stropy monolityczne, systematycznie tracą swoje dotychczasowe miejsce na rynku i są wypierane przez rozwiązania pozwalające skrócić czas budowy do minimum, dające oszczędność wciąż rosnących kosztów pracy. Ten trend w budownictwie w ciągu najbliższych lat będzie zyskiwał na znaczeniu, krótsze czasy realizacji i nowoczesne materiały budowlane będą jedyną drogą do oszczędności zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych.
Tak zwana wielka płyta jest znana w budownictwie polskim od wielu lat. Dostępne tutaj rozwiązania możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą stropy z płyty kanałowej „S" (często nazywanej płytą „żerańską"). Technologia ta jest już jednak schyłkowa z uwagi na stosunkowo niewielkie rozpiętości (najczęściej w zakresie 6-7 m) oraz niską jakość prefabrykatu. Dlatego najbardziej perspektywicznym rodzajem stropu łączącym w sobie szybkość wykonania, ekonomikę oraz wysokie rozpiętości będą płyty stropowe strunobetonowe. Wykorzystując tę technologię można wyprodukować płyty stropowe o rozpiętościach nawet do kilkunastu metrów, a następnie w sposób prosty i szybki ułożyć je na budowie. Następnie po zalaniu przestrzeni pomiędzy płytami oraz wieńca żelbetowego, można dalej prowadzić prace budowlane. Takiego tempa pracy nie zapewniają omawiane wcześniej rozwiązania. Opisany system stropowy wydaje się bardzo korzystny dla budów dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej, w przypadku inwestora indywidualnego budującego dom jednorodzinny, barierą nie do pokonania może okazać się brak dostępu do budowy ciężkiego sprzętu dźwigowego.
Tę kluczową niedogodność eliminuje nasz wielokrotnie nagrodzony system stropowy - Lekki Strop Panelowy SMART. SMART jest nowatorski z uwagi na swą modułowość, jest to bowiem płyta strunobetonowa o szerokości 60 cm (tak jak rozstaw belek w stropie gęstożebrowym), którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Jest to takie samo auto, które dostarcza na budowy elementy stropu gęstożebrowego belki i pustaki stropowe.
Dolna powierzchnia stropu panelowego jest gładka i nie wymagają tradycyjnego tynkowania, a jedynie wykonanie warstwy wyrównawczej, co także obniża koszty dla inwestora końcowego. Strop SMART posiada dużą rozpiętość (do 9 m) przy niskiej grubości, dzięki czemu uzyskujemy większą kubaturę w pomieszczeniu. Do jego zalet można zaliczyć także doskonałą izolację akustyczną. Lekkie stropy panelowe Smart są jedyną na rynku polskim płytą strunobetonową dedykowaną do budownictwa jednorodzinnego.
Należy podkreślić, że stropy podlegają tym samym trendom rynkowym, co inne produkty budowlane. Obecnie klienci poszukują materiałów o wyśrubowanych kryteriach jakościowych, ekologicznych, energooszczędnych, pozwalających na szybkie i sprawne budowanie, które skraca okres realizacji inwestycji i redukuje jej koszty.