JAK WYBRAĆ STROP - PORADNIK KLIENTA

WYBÓR STROPU DLA TWOJEGO DOMU - SPRAWDŹ KTÓRY!

PORADNIK KLIENTA - JAK WYBRAĆ STROP

Wybór odpowiedniego stropu podczas budowy zaprocentuje w przyszłości wymiernymi zyskami. Dzięki dobrej decyzji możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i energię.

Jak wybrać strop - poradnik Klienta to lektura stworzona specjalnie z myślą o osobach, które stoją przed wyborem odpowiedniego stropu dla swojego domu. Znajdują się w nim informacje o zaletach i wadach dostępnych rozwiązań stropowych. Nasi specjaliści podpowiadają również, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając tak istotny element domu.

PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ STROPOWYCH

DLACZEGO WYBÓR ODPOWIEDNIEGO STROPU JEST TAK WAŻNY?

STROP TERIVA S-PANEL

Nowa odsłona stropu Teriva. Szybki montaż, mniej nadbetonu, niskie koszty wykonania.

STROP PANELOWY SMART

Lekki strop panelowy SMART to przede wszystkim bardzo szybki montaż oraz niska masa własna.

STROP PANELOWY VECTOR

Nowa generacja stropów gęstożebrowych. Jak Teriva, ale bez pustaków.

PŁYTY KANAŁOWE SPK

Płyty strunobetonowe wykorzystywane przy dużych powierzchniach. Redukcja czasu i kosztów.

STROP TERIVA

Teriva to tradycyjna technologia, stosowana głównie z przyzwyczajenia wykonawców.

NADPROŻA STRUNOBETONOWE

Nadproża strunobetonowe SBN nie wymagają dodatkowego dozbrajania.

KSZTAŁTKI SZALUNKOWE

Kształtki pozwalają na szybkie i bezpieczne wykonanie wieńca stropowego.
Przegląd rozwiązań stropowych - wybierz odpowiedni strop

PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ STROPOWYCH

Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Dzieli kondygnacje budynku, przenosząc obciążenia, jakie na niego działają. Wybór odpowiedniego stropu jest ważną decyzją, wiąże się bowiem z przewidywaną wielkością inwestycji w chwili obecnej oraz parametrami takimi jak termoizolacyjność, które odgrywają ważną rolę w późniejszych kosztach eksploatacji. Patrząc z takiej perspektywy, podobnie jak przy zakupie dla przykładu okien, dokonane wybory będą przynosić pozytywne tub negatywne efekty w przyszłości. Wracając jeszcze do kwestii kosztu inwestycji, najbardziej istotne będą koszty samych materiałów oraz koszty robocizny (w tym także oszczędności czasu pracy wynikające z wykorzystania nowoczesnych technologii).

Pamiętajmy, że jako inwestorzy możemy zasugerować projektantowi rozwiązanie dla nas odpowiednie. W obiektach małych, takich jak domy jednorodzinne, ważne jest zapewnienie możliwości wykonania stropu bez użycia dźwigu. Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie elementów prefabrykowanych, które da się zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu.

Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę rozwiązań stropowych.

STROPY PANELOWE

TERIVA PANEL, SMART, VECTOR

Montaż stropów panelowych jest zdecydowanie tańszy, gdyż nie wymaga on układania belek i pustaków między belkami oraz licznego zbrojenia górnego. Do minimum zredukowana jest ilość stemplowania, szalowania. W niektórych wypadkach stemplowanie nie jest w ogóle konieczne. Stropy panelowe to również większe możliwości konstrukcyjne – nowoczesne stropy można stosować w aranżacji dużych przestrzeni, bez ścian działowych czy podciągów. Możemy zaprojektować przestronny salon, nawet do 10 metrów rozpiętości. Na uwagę zasługuje także fakt, że w dowolnym miejscu stropu panelowego możemy powiesić ciężkie elementy oraz w stropie ukryć różnego rodzaju instalacje (grzewczą, elektryczną, wentylacyjną), czego nie można wykonać przy popularnym stropie belkowo-pustakowym typu Teriva.

Do zalet rozwiązań panelowych należy bez wątpienia łatwy, szybki i ekonomiczny montaż. Stropy panelowe, zarówno SMART, TERIVA PANEL czy VECTOR bardzo szybko montujemy za pomocą lekkiego dźwigu HDS. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale i zredukować koszty montażu oraz transportu. W dodatku kontynuowanie prac zarówno pod stropem, jak i na nim jest możliwe już na następny dzień (w przypadku stropu SMART). Stropy panelowe po ułożeniu tworzą gładką, równą powierzchnię dolną. Nie trzeba stosować sufitów podwieszanych - wystarczy lekka zaprawa i mamy gotowy sufit.

ZALETY STROPÓW PANELOWYCH:

- NIŻSZE KOSZTY
- SZYBSZY MONTAŻ
- WYŻSZA JAKOŚĆ

STROPY MONOLITYCZNE

STROPY WYLEWANE NA MOKRO

Betonuje się je na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy. Muszą być zaprojektowane indywidualnie dla każdego budynku. Konstruktor decyduje o sposobie oparcia na ścianach, układzie zbrojenia oraz wyznacza nośność stropu. Z tego powodu jakiekolwiek zmiany podczas budowy muszą być konsultowane z autorem projektu. Największą wadą stropu monolitycznego jest czasochłonny i skomplikowany proces montażu, do którego niezbędna jest konieczność wynajęcia profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z solidnym deskowaniem i przygotowaniem zbrojenia. To wszystko rzutuje w sposób istotny na koszty, czyniąc stropy monolityczne jednymi z najdroższych na rynku. Dodatkowo w przypadku błędów montażowych, zalany strop nie zostanie zaakceptowany przez kierownika budowy, co znów przełoży się na kolejne prace i wzrost kosztów. Dlatego, z wymienionych powyżej względów, stropy monolityczne powoli wychodzą z użycia.

STROPY GĘSTOŻEBROWE

STROPY TYPU TERIVA

Stropy gestożebrowe nazywane bywają często następcami stropów monolitycznych, lecz jest to określenie przesadzone. Aktualnie należą do najczęściej stosowanych w budownictwie indywidualnym. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużej ilości drewna szalunkowego. Składają się z prefabrykowanych belek kratownicowych rozpostartych pomiędzy ścianami nośnymi oraz pustaków wypełniających. Te elementy zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu, aby otrzymać sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Stropy gestożebrowe mają stałe rozstawienie belek (maksymalnie co 60 cm), co sprawia, że nadają się najlepiej do budynków o regularnym kształcie.

Układanie stropu gęstożebrowego nie wymaga udziału ciężkiego sprzętu, a deskowanie konieczne jest tylko na jego obrzeżach i pod żebrami rozdzielczymi. Warstwa nadbetonu wynosząca od 3 do 5 cm wiąże przez 3-4 tygodnie, co podobnie jak przy stropie monolitycznym uniemożliwia obciążenie stropu i prowadzenie dalszych prac budowlanych na następnej kondygnacji. Ze względu na rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami (najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe, żwirobetonowe lub ceramiczne) stropy gestożebrowe mają wyższe własności termoizolacyjne w porównaniu do stropów monolitycznych, zawsze też wymagają dodatkowej izolacji. Własności termoizolacyjne stropów gęstożebrowych stają się podstawową korzyścią dla inwestora, przemawiającą za wyborem tego systemu. Niestety większość producentów wydaje się nie dostrzegać tego kierunku rozwoju. Wykonywane przez nich pustaki stropowe oferowane są jako mało istotne wypełnienie, a nie jako element decydujący o własnościach termoizolacyjnych.

Wyjątek stanowi system stropowy TERIVA TERMO System. Rozwiązanie to występuje w trzech wariantach wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami: z pustakiem 10-komorowym Teriva Termo (podniesiono parametry termoizolacyjne dzięki usunięciu mostków termicznym pomiędzy komorami), z pustakiem keramzytowym 5-komorowym Teriva Plus (posiada nadlewkę z keramzybetonu, przez co nie wymaga dodatkowego nadbetonu, a ilość nadlewki keramzytobetonowej daje dodatkowe parametry termoizolacyjne) oraz z pustakiem (kształtką) styropianową Teriva Light (są najlżejsze i najcieplejsze wśród stropów gęstożebrowych).

Parametry termoizolacyjne stropów gęstożebrowych będą w przyszłości kluczowym argumentem przekonującym klienta o wyborze takiego właśnie rozwiązania. Dlaczego? Stropy tego typu mają swoje wady i powoli są zastępowane przez inne rozwiązania. Do wad stropów gęstożebrowych zaliczymy wysokie koszty robocizny, pracochłonność, długi czas wykonania (łącznie z okresem wiązania nadbetonu), wysoka grubość stropu (zwłaszcza przy większych rozpiętościach ok. 7 m i powyżej), materiałochłonność, konieczność tynkowania, aby zamaskować w sposób trwały (bez późniejszych niespodzianek) połączenia pomiędzy pustakami. Dlatego więc właściwości termoizolacyjne będą dla klienta końcowego szczególnie istotne.

STROPY FILIGRAN

STROP PREFABRYKOWANY STARSZEJ GENERACJI

Odpowiedzią na żmudne układanie stropów gęstożebrowych miały być stropy typu Filigran, znane w Europie, szczególnie w Niemczech od lat 50-tych XX wieku. Stropy te składają się z płyty prefabrykowanej, żelbetowej Filigran (tzw. szalunku traconego) wykonywanej w fabrykach prefabrykatów betonowych oraz betonu wylewanego na budowie. Konstrukcja stropu typu Filigran nie wymaga deskowania. Montaż jest stosunkowo prosty, jednak wymaga bardzo dokładnego wypoziomowania płyt i zastosowania profesjonalnych szalunków. Dzięki doborze różnej długości płyt można wykonać strop o skomplikowanym kształcie. Sama płyta Filigran posiada również niski ciężar własny, a jej rozpiętość sięga zwykle 7-8 m, choć może być wyższa, nawet do 12 m, lecz wtedy koszty takiego rozwiązania rosną lawinowo i nie są konkurencyjne w stosunku do innych rozwiązań (np. płyt strunobetonowych).

Uciążliwe niestety mogą okazać się także, ograniczony dostęp dla sprzętu dźwigowego na budowie oraz oczekiwanie na realizację zamówienia, które trzeba złożyć u producenta.

STROPY PREFABRYKOWANE

ŻELBETOWE I STRUNOBETONOWE

Stropy typu Filigran, stropy gęstożebrowe, podobnie jak opisane powyżej stropy monolityczne, systematycznie tracą swoje dotychczasowe miejsce na rynku i są wypierane przez rozwiązania pozwalające skrócić czas budowy do minimum, dające oszczędność wciąż rosnących kosztów pracy. Ten trend w budownictwie w ciągu najbliższych lat będzie zyskiwał na znaczeniu, krótsze czasy realizacji i nowoczesne materiały budowlane będą jedyną drogą do oszczędności zarówno dla inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

Tak zwana wielka płyta jest znana w budownictwie polskim od wielu lat. Dostępne tutaj rozwiązania możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą stropy z płyty kanałowej „S" (często nazywanej płytą „żerańską"). Technologia ta jest już jednak schyłkowa z uwagi na stosunkowo niewielkie rozpiętości (najczęściej w zakresie 6-7 m) oraz niską jakość prefabrykatu. Dlatego najbardziej perspektywicznym rodzajem stropu łączącym w sobie szybkość wykonania, ekonomikę oraz wysokie rozpiętości będą płyty stropowe strunobetonowe. Wykorzystując tę technologię można wyprodukować płyty stropowe o rozpiętościach nawet do kilkunastu metrów, a następnie w sposób prosty i szybki ułożyć je na budowie. Następnie po zalaniu przestrzeni pomiędzy płytami oraz wieńca żelbetowego, można dalej prowadzić prace budowlane. Takiego tempa pracy nie zapewniają omawiane wcześniej rozwiązania. Opisany system stropowy wydaje się bardzo korzystny dla budów dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej, w przypadku inwestora indywidualnego budującego dom jednorodzinny, barierą nie do pokonania może okazać się brak dostępu do budowy ciężkiego sprzętu dźwigowego.

Tę kluczową niedogodność eliminuje nasz wielokrotnie nagrodzony system stropowy - Lekki Strop Panelowy SMART. SMART jest nowatorski z uwagi na swą modułowość, jest to bowiem płyta strunobetonowa o szerokości 60 cm (tak jak rozstaw belek w stropie gęstożebrowym), którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Jest to takie samo auto, które dostarcza na budowy elementy stropu gęstożebrowego belki i pustaki stropowe.

Dolna powierzchnia stropu panelowego jest gładka i nie wymagają tradycyjnego tynkowania, a jedynie wykonanie warstwy wyrównawczej, co także obniża koszty dla inwestora końcowego. Strop SMART posiada dużą rozpiętość (do 9 m) przy niskiej grubości, dzięki czemu uzyskujemy większą kubaturę w pomieszczeniu. Do jego zalet można zaliczyć także doskonałą izolację akustyczną. Lekkie stropy panelowe Smart są jedyną na rynku polskim płytą strunobetonową dedykowaną do budownictwa jednorodzinnego.

Należy podkreślić, że stropy podlegają tym samym trendom rynkowym, co inne produkty budowlane. Obecnie klienci poszukują materiałów o wyśrubowanych kryteriach jakościowych, ekologicznych, energooszczędnych, pozwalających na szybkie i sprawne budowanie, które skraca okres realizacji inwestycji i redukuje jej koszty.

STROPY PANELOWE

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ STROP PANELOWY?

Stropy panelowe to idealne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym, szeregowcach i budynkach wielokondygnacyjnych. Montaż stropów panelowych jest zdecydowanie szybszy i tańszy, gdyż nie wymaga układania belek i pustaków między belkami oraz licznego zbrojenia górnego. Do minimum zredukowana jest ilość stemplowania, szalowania. W niektórych wypadkach stemplowanie nie jest w ogóle konieczne. Stropy panelowe to również większe możliwości konstrukcyjne – stropy panelowe można stosować w aranżacji dużych przestrzeni, bez ścian działowych czy podciągów.

TOP